1- پله‌های دکوراتیو

جانمایی مناسب پله‌ها و راه‌پله‌ها در قالب پله‌های دکوراتیو اعم از منحنی یا مستقیم یکی از موثرترین روشها برای ایجاد زیبایی در طراحی دکوراسیون داخلی و خارجی و به تبع آن طراحی خانه‌های دوبلکس و مانند آن می‌باشد. عبارت دکوراتیو به پله‌هایی اطلاق می‌شود که در طراحی و تولید آنها علاوه بر جنبه‌های کاربردی، جنبه‌های زیبایی و بصری نیز در نظر گرفته شده است. بنابراین راه‌پله از جمله المان‌های کاربردی و در عین حال از متعلقات فضای دکوراسیون داخلی و خارجی می‌باشد که عدم توجه به طراحی آن، فضای مربوط به پله را تبدیل به یک فضای نامتعارف می‌نماید و در نقطه مقابل طراحی مناسب و متناسب، عنصری خلاقانه و جذاب را به مجموعه دکوراسیون اضافه خواهد نمود.


2- انواع پله دکوراتیو
طراحی راه‌پله‌ها متناسب با فضای مورد نظر، پلانهای معماری و چگونگی ارتباط با دیگر متعلقات دکوراتیو انجام می‌شود. بنابراین آگاهی از جزییات فنی و اجرایی و همچنین هماهنگی با ایده‌های طراحی ضروری به نظر می‌رسد. از این رو هر پله طراحی شده منحصر به فرد به شمار می‌رود. پله‌های دکوراتیو بر اساس شکل ظاهری خود از لحاظ جنس نهایی به کار رفته به دو دسته پله‌های فلزی و پله‌های چوبی تقسیم می‌گردند. 


1-2-پله‌های دکوراتیو فلزی
پله‌های دکوراتیو فلزی بر اساس نیاز طراحی، فضای موجود و محدودیتهای مربوط به مسایل فنی در سه تیپ کلی پله‌های دو محور باکس، پله‌های دو محور ورق، ‌پله‌های تک محور(تک شاسی) و پله‌های اسپیرال(دور میله) ساخته می‌شوند.


1-1-2-پله‌های دو محور باکس
این پله‌ها از دو محور، هر محور شامل دو لایه ورق فولاد(نورد شده در پله‌های گرد) با شکل نهایی باکس فلزی و فریم کف‌پله‌های ساخته شده از پروفیل تشکیل شده‌اند. ابعاد کلی پله، ضخامت ورقها و ابعاد پروفیلها متناسب با طراحی قابل تغییر می‌باشند. فریم کف‌پله‌ها می‌تواند روی محورها( دو محور باکس زیر) و یا در مقطع عرضی داخلی محورها(دو محور باکس کلاسیک) تراز شود.


2-1-2-پله‌های دو محور ورق
این پله‌ها از دو محور، هر محور شامل یک لایه ورق فولاد(نورد شده در پله‌های گرد) و فریم کف‌پله‌های ساخته شده از پروفیل تشکیل شده‌اند. در این مدل پله‌ها نیز ابعاد کلی پله، ضخامت ورقها و ابعاد پروفیلها متناسب با طراحی قابل تغییر می‌باشند و فریم کف‌پله‌ها می‌تواند روی محورها( دو محور ورق زیر) و یا در مقطع عرضی داخلی محورها(دو محور ورق کلاسیک) تراز شود.


3-1-2-پله‌های تک محور(تک شاسی)
در این پله‌ها محور اصلی از دو لایه ورق فولادی با برش لیزر پلکانی(نورد شده در پله‌های گرد) که در کنار یکدیگر یک باکس فلزی را تشکیل می‌دهند، ساخته می‌شود. جنس فریم کف‌پله‌ها نیز مانند سایر پله‌ها پروفیل فلزی می‌باشد. ابعاد کلی پله، ضخامت ورقها و ابعاد پروفیلها متناسب با طراحی قابل تغییر می‌باشند. محور پله ‌می‌تواند به فراخور طراحی وسط کف‌پله‌ها و یا در یکی از طرفین کف‌پله‌ها واقع شود که در حالت دوم پله تک محور(تک شاسی) کنسولی نامیده می‌شود. تعداد محورها در طراحی‌های مختلف ممکن است بیش از یک عدد باشد. تفاوت کلی این پله‌ها با پله‌های دو محور باکس عموما در تعداد محور، شکل برش ورق و ابعاد نهایی باکس فلزی که به عنوان محور پله عمل می‌کند، می‌باشد.


4-1-2-پله‌های اسپیرال(دور میله)
در پله‌های اسپیرال محور باربر پله یک لوله فولادی در مرکز پله می‌باشد که فریم کف‌پله‌های ساخته شده از پروفیل فلزی به آن متصل می‌شود. از این رو به پله‌های دور میله یا حول محور نیز موسومند. ابعاد کلی پله و لوله میانی و ابعاد پروفیلها متناسب با طراحی قابل تغییر می‌باشند. کاربرد عمده این پله‌ها در فضاهاییست که محدودیت‌های ابعادی و طراحی مانع از ساخت پله‌هایی با ابعاد بزرگتر می‌شود. اگرچه این پله‌ها را نیز می‌توان در اندازه‌های مختلف تولید کرد.